Patron Szkoły

Ludwik Roch Gietyngier


(ur. 16 sierpnia 1904 w Żarkach, zm. 30 listopada 1941 w KL Dachau) – polski duchowny katolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego.

 
Syn Władysława i Józefy z domu Maślankiewicz. Po zakończeniu studiów na wydziale filozoficzno-teologicznym Seminarium Duchownego w Kielcach, przyjął na Jasnej Górze, z rąk bpa Teodora Kubiny święcenia kapłańskie (25 czerwca 1927 roku). Tytuł magistra teologii uzyskał za pracę: Parafia świętego Zygmunta w Częstochowie pod rządami 00. Paulinów , na Uniwersytecie Jagiellońskim (1929).

W następnych latach prowadził działalność dydaktyczną w szkołach diecezji częstochowskiej, jako katecheta i przygotowywał na UJ pracę doktorską : Dzieje dekanatu częstochowskiego pod zaborem rosyjskim .

 Pełnił obowiązki kościelnego asystenta Koła Związku Inteligencji Katolickiej, moderatora II Sodalicji Pań Nauczycielek pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus (w Częstochowie).

 Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany 6 października 1941 i trafił do obozu przejściowego w Konstantynowie k. Łodzi, a następnie 30 października znalazł się w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Dachau, zarejestrowany jako numer 28288.

 Męczeńska śmierć przyszła po miesiącu pobytu w obozie z rąk obozowego oprawcy.

 Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie13 czerwca1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Dla uczczenia pamięci błogosławionego w Siewierzu jedna z ulic nosi jego imię, a w gminie Czarnożyły w województwie łódzkim został patronem publicznej szkoły podstawowej w Łagiewnikach.