projekt ekologiczny

 

Dnia 12 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie programu edukacji ekologicznej pt. „Zdrowo jem- mam energię na cały dzień” realizowanego przez  szkołę  od marca do końca maja 2017r. Program był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi .

Celem programu była przede wszystkim obszerna i kompleksowa edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania  i aktywności fizycznej. Zamierzenia programu zostały osiągnięte poprzez edukację uczniów, a pośrednio także innych grup społecznych, jak np. rodziców, dziadków. Wykształcono praktyczne umiejętności dotyczące zdrowego odżywiania, wykorzystania na co dzień owoców i warzyw w potrawach. W ramach realizacji projektu zostały zorganizowane wycieczki, których celem było m.in. poznanie gospodarstw agroturystycznych, sposobów tradycyjnego wypieku chleba, robienia sera i masła metodą naszych babć, poznanie zasad działania przetwórni owoców i warzyw, piekarni, uczestniczenie w ciekawych warsztatach prowadzonych przez specjalistów. Odbyło się osiem konkursów, wiele akcji, zajęć edukacyjnych, prelekcji, happening, w których  uczestnictwo sprawiło uczniom wiele radości i dało wymierny efekt w postaci wzrostu wiedzy na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Dla szkoły zakupiono wiele ciekawych pomocy dydaktycznych. Realizacja tego projektu,  to promowanie szkoły jako placówki promującej zdrowie. 

W podsumowaniu projektu udział wzięli nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz zaproszeni  goście:  wójt Gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Łabęcki, skarbnik Barbara Cieślak, radni i sołtysi z obwodu szkoły.

Projekt edukacji ekologicznej „Zdrowo jem – mam energię na cały dzień” zrealizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Łagiewnikach dla uczniów z Gminy Czarnożyły dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

www.zainwestujwekologie.pl

 

 

KONKURS

Kochani!

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Najfajniejszą Szkołę Podstawową w powiecie wieluńskim.

Zachęcamy wszystkich do oddania głosu na Naszą Szkołę :)

Kliknij tutaji zagłosuj :)

Potraktujmy nasz udział w konkursie jako dobrą zabawę. Zatem uśmiechnijcie się do monitora i oddajcie głos na szkołę w Łagiewnikach!

 

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypadł 20 marca. Zatem wiosna 2017 nadeszła do nas w poniedziałek. Dzień później, 21 marca 2017 rozpoczęła się wiosna kalendarzowa. Pierwszy dzień wiosny przypada zawsze po równonocy wiosennej, która  – zależnie od miejsca na globie – obserwowana jest od 20 do 22 marca. Klasy I- VI wesoło powitały wiosnę.

W dniu 21 marca 2017 roku tradycyjnie w naszej placówce obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Uroczystość szkolną pod hasłem  „ Witaj wiosno!” przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Hanny Nowak. Pożegnaliśmy zimę, jak tradycja nakazuje, paląc „złą, zimową pannę”, czyli marzannę. Oczywiście, nasza marzanna powstała tylko z ekologicznych materiałów, a o to zadbała pani Anna Pichlak wraz z  uczniami klasy III. Były piosenki i wierszyki, a wszystko po ty, by zima nie miała wątpliwości, że jej czas minął, a my życzymy sobie już tylko ciepłych, wiosennych dni. Kulminacyjnym punktem imprezy był pochód społeczności uczniowskiej ze słomiano- szmacianą kukłą. Na boisku szkolnym nastąpiło „wypędzenie zimy” poprzez spalenie marzanny. Mamy nadzieję, że tak powitana wiosna nadejdzie bardzo szybko, a zima odejdzie na dobre i tylko czasem, jak to bywa o tej porze roku, pogrozi nam palcem, bo przecież każde dziecko wie, że  „w marcu, jak w garncu”, a „kwiecień plecień, bo przeplata- trochę zimy, trochę lata”.

 

Wesoło, kolorowo i z uśmiechem na ustach powitaliśmy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.          

                                          

Dzień Babci i Dziadka

To, czego dzieci potrzebują, w obfitości dostarczają dziadkowie.

Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort,

lekcje życia.

                                                                                  (Rudolph Giuliani)

 

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

Dnia 14.01.2017r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach zgodnie  z tradycją świętowali Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Sylwia Marciniak, witając ciepłymi słowami wszystkie Babcie i Dziadków, jak również zaproszonych gości. Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów. Z tej okazji zaprezentowali oni przed licznie zgromadzoną publicznością, bogaty program artystyczny: uczniowie klas I- III przedstawili jasełka oraz recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Uczniowie klas IV- VI również przedstawili swoją część artystyczną. Podczas występów na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech oraz łzy szczęścia i wzruszenia.

Na koniec dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki.

Również pani dyrektor złożyła seniorom serdeczne życzenia. W przemówieniu wyraziła swoją wdzięczność za trud, poświęcenie i pomoc w wychowaniu  wnuków. Życzyła przybyłym Babciom i Dziadkom stu lat życia w szczęściu i zdrowiu.

Następnie zaprosiła miłych gości na kawę i pyszne ciasto, upieczone przez rodziców.

Po poczęstunku rozpoczęła się zabawa choinkowa dla uczniów. Nie zabrakło wspólnych zabaw, konkursów i tańców integracyjnych. Było wyjątkowo miło i wesoło. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dziadków!

Śniadanie Daje Moc

 

 W dniu 8 listopada 2016 r. uczniowie klas I-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.   Akcja miała na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Uczniowie najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach podobnie jak w latach ubiegłych, ochoczo wsparli nas rodzice naszych uczniów. Dzięki nim na szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno-owocowe. Nie zabrakło również soków. Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

 

Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy i zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania.